HRS Advisorsin hiilijalanjälki 2025: suurimmat päästölähteet ja tärkeimmät opit

Keväällä 2026 suoritimme yrityksemme historiassa toista kertaa hiilijalanjälkilaskennan. Laskenta koski luonnollisesti vuoden 2025 päästöjä, koska GHG-protokollan mukaisesti päästöt lasketaan aina edeltävältä tilikaudelta tai kalenterivuodelta. Kyseinen protokolla on valikoitunut laskentamme ohjenuoraksi Keskuskauppakamarin Ilmastoyhteisön jäsenyyden myötä. Jos päästölaskenta ja GHG-protokolla ovat sinulle entuudestaan tuntemattomia aiheita, voit käydä tutustumassa niihin esimerkiksi hankkeen kotisivulla.

Miksi yrityksen hii­li­ja­lan­jäl­ki kannattaa laskea?

Yrityksen hiilijalanjäljen laskeminen ei tietysti sinänsä ole itseisarvo, vaan sen tarkoituksena on tuottaa tietoa päätöksenteon tueksi. Tässä kohtaa päätöksenteko tarkoittaa sitä, miten yrityksen hiilijalanjälkeä pystytään pienentämään. Laskenta tuottaa todennettua tietoa siitä, mistä päästöt syntyvät. Tällöin tunnistetaan isoimmat päästölähteet, jolloin niihin kohdistetut toimenpiteet ovat kaikista vaikuttavimpia päästöjen vähentämisen kannalta.

HRS Advisorsin hii­li­ja­lan­jäl­ki 2025: suurimmat pääs­tö­läh­teet

Kotisivujemme Kestävyys-osiosta käy ilmi, että Keskuskauppakamari on todentanut laskentamme oikeellisuuden. Kokonaistulos laskennassa oli 49,15 tCO2e, jotka syntyvät yksiselitteisesti (100 %) GHG-protokollan Scope 3 -päästöistä. Ylivoimaisesti suurin päästölähde oli Kategoria 1 – Ostetut tuotteet ja palvelut (84,3 %), joka sisältää mm. palveluiden, materiaalien sekä pienelektroniikan ja laitteiden hankinnan. Toiseksi suurin päästölähde oli Scope 3: Kategoria 6 – Liikematkustus (7,8 %). Täten nämä kaksi kategoriaa muodostivat yhdessä 92,1 % yrityksemme hiilijalanjäljestä, joten vaikuttavimmat päästövähennystoimenpiteet kohdistuvat luonnollisesti niihin.

Ostetut tuotteet ja palvelut suurimpana Scope 3 -pääs­tö­läh­tee­nä

Jos pureudutaan vieläkin syvällisemmin Scope 3: Kategoria 1:n alakategorioihin, palveluiden hankinta oli ylivoimaisesti suurin päästölähde kategorian sisällä. Tästä voikin tehdä johtopäätöksen, että meidän kaltaisemme yritys, jonka oman toiminnan suorat päästöt ovat hyvin maltilliset, voi parhaiten vähentää päästöjen syntymistä valitsemalla jatkossa entistä vastuullisemmat yhteistyökumppanit. Kiinnostavia ovat etenkin kumppanit, jotka viestivät avoimesti, uskottavasti ja todennetusti omista päästöistään. Jatkossa meille mielenkiintoisin toimittaja on siis sellainen, joka pystyy esimerkiksi suoraan kertomaan ostamiemme palveluiden hiilijalanjäljen. Tämä on tieto, jota voimme hyödyntää suoraan omassa laskennassamme.

Tämä onkin erittäin mielenkiintoinen laskennan tuottama oivallus. Alkuperäinen ajatuksemme laskentaan lähtiessä oli se, miten voimme olla entistä läpinäkyvämpi kumppani omille asiakkaillemme. Laskenta kuitenkin herätti meidät pohtimaan lisäksi sitä, että myös sillä on merkitystä, kenen asiakkaita me olemme ja keneltä omat palvelumme hankimme.

Lii­ke­mat­kus­tuk­sen päästöjen vä­hen­tä­mi­nen

Scope 3: Kategoria 6:n osalta johtopäätös edelleen on, kuten on ollut jo vuosia, että liikematkoihin kannattaa valita aina vähäpäästöisin vaihtoehto, jos niitä on välttämätöntä tehdä. Työskentelemme luonnollisesti myös paljon ja joustavasti etäyhteyksillä. Kotisivujemme Kestävyys-osiosta käy ilmi, että kaikki toimistomme (Espoo, Tampere ja Turku) sijaitsevat suurten kaupunkien keskeisillä sijainneilla, hyvien kulkuyhteyksien varrella. Eniten kategoriassa päästöjä aiheuttavat henkilöautot ja keskipitkät lennot. Näiden osuus kokonaispäästöistä (49,15 tCO2e) oli kuitenkin vain 2,75 %, joten edellä mainitut ostetut tuotteet ja palvelut tulevat olemaan päästövähennystyömme keskiössä.

Pienistä puroista kasvaa iso virta ja pennissä on miljoonan alku. Näillä saatesanoilla ja omalla esimerkillämme haluamme kannustaa myös muita pk-yrityksiä ottamaan ensiaskeleita ilmasto- ja päästövähennystyössään. Mikäli haluat keskustella aihealueesta tai verkostoitua sen tiimoilta, ole rohkeasti yhteydessä!

Kalle Metsovuori työskentelee HRS Advisorsilla ja on kiinnostunut yritysten käytännönläheisestä ilmasto- ja vastuullisuustyöstä. Voit lukea lisää aiheesta Kestävyys-sivuiltamme.

Yhteystiedot

Espoon toimisto
Tampereen toimisto
Turun toimisto